Zglob kuka kuglasti je zglob koji povezuje bedrenu kost i zdjelicu te je važan za svakodnevne jednostavne radnje kao što su hodanje, trčanje i sjedenje.
Njegova stabilnost osigurana je jakim ligamentima, tetivama i mišićima dok hrskavica u zglobu omogućava glatke i bezbolne pokrete. Unatoč svojoj snazi, kuk je podložan raznim stanjima i ozljedama koji narušavaju funkciju i kvalitetu života.
Simptomi poput boli, osjetljivosti, oticanja, smanjenog opsega pokreta, boli u području prepona, zvuk preskakanja ili “škljocanja” i nestabilnost znakovi su da potražite pomoć fizioterapeuta te napravite potrebne pretrage.
Na prvom pregledu uzimamo u obzir sve faktore vezane za razlog dolaska. Uzimamo detaljnu anamnezu i povijest boli da bi dobili što bolji uvid u klijenta i vidjeli utječe li način života, način kretanja, način vježbanja te u čestim slučajevima manjak istih na bol u kuku. Na temelju toga prepisujemo predviđenu terapiju, a sa ciljem što boljeg rezultata oporavka.
S bolovima u kuku susrećemo se kod mlađih kao i kod starijih. Ponekad je bol u kuku rezultat pogrešnog načina kretanja zbog narušenog mišićnog balansa, ponekad se radi o prenaprezanju određenog mišića. Katkad ljudi mogu imati nešto što opisuju kao bol u kuku, a zapravo se radi o problemu povezanim sa živcem.
Jedan primjer: Pacijent osjeća pečenje, trnce ili veliku slabost te se simptomi šire. Sumnja da se radi o problemima s kukom, a nas pregled odvodi u drugom smjeru. Pozicija zdjelice također može ovisiti o zdravlju kuka, a zdjelica je povezana s kralježnicom. To znači da, ukoliko se nalazi u prevelikom anteriornom ili posterironom nagibu, može doći do kompenzatornih promjena u lumbalnoj kralježnici što u konačnici rezultira s boli u leđima.
Drugi primjer: Bol u koljenu također je ponekad ishod problema s kukom. Do nje dolazi radi nepravilne raspodjele težine, nepravilne pozicije i krivo naučenih obrazaca pokreta. Dakle, važno je znati da svaki dio tijela igra određenu ulogu te ako ona nije izvršena kako treba tijelo će se potruditi da obavimo potreban zadatak, pronaći kompenzaciju koju ćemo usvojiti jer nam je potrebna, što s vremenom može donijeti mnogo veće probleme.
Neke dijagnoze vezane za zglob kuka su osteoartritis, puknuće labruma, burzitis, frakture, tendinopatija, displazija kuka, piriformis sindrom i mnogi drugi.
Fizioterapija je važna za savladavanje problema jer se fokusira na oslobađanje boli, povratak mobilnosti u kuku i sprječavanje ponovne ozljede. Tehnike kao što su manualna terapija i ciljane vježbe dizajnirane su po individualnim potrebama pacijenata. Ciljane vježbe radimo da bi ojačali mišiće oko kuka te povećali izdržljivost i opseg pokreta. Kroz DNS radimo na jačanju core-a što daje stabilan temelj za pokrete u zglobu te vraćamo ispravne obrasce pokreta. Također, bitno nam je vratiti pravilan posturalni ustroj kako ne bi došlo do prekomjernog opterećenja na zglob. Kroz manualnu terapiju mobiliziramo zglob i radimo na mekim tkivima kako bi eliminirali bol i ubrzali zacjeljenje. Time omogućavamo i bolju izvedbu vježbi.
Bitno je napomenuti i da za postoperativnu rehabilitaciju nudimo fizikalnu terapiju koja je isto tako individualno prilagođena ovisno o vrsti operacije i fazi oporavka.
Zglob kuka je od iznimne važnosti za mobilnost i funkciju što čini njegovo zdravlje važnim za normalnu tjelesnu funkciju u svakodnevnom životu, kao i u sportskim izvedbama. Zato ne odgađajte brigu o svom kuku!