Skip to content
Naslovnica » Blog » Skolioza kod djece

Skolioza kod djece

Skolioza je trodimenzionalno iskrivljenje kralježnice.

Predstavlja deformaciju kralježničnog stupa koji se pomiče iz svoje originalne pozicije. Najčešće su one koje se javljaju u adolescentnoj dobi iznad 9 godina. Rjeđa je juvenilna skolioza koje zahvaća uzrast od 4 do 9 godina, a vrlo rijetko javlja se infantilna od 1 do 3 godine. Također, skolioza se može javiti i kod odraslih. Za nju se smatra da je počela vjerojatno u adolescentnoj dobi, prestala napredovati, pa opet ušla u progresiju u odrasloj dobi.

Ovdje govorimo o adolescentnoj skoliozi, najčešćem obliku zbog kojeg se javljaju roditelji.

Kod većine djece prvi puta se primjećuje na sistematskom pregledu u osnovnoj školi te su roditelji upućeni na pregled od strane doktora. Nešto češće se javlja kod djevojčica. Osim sistematskog pregleda, roditelji dolaze s djetetom na pregled jer su primijetili da se dijete ”krivo drži”. I često su u pravu.

Iako je zajednička briga svih roditelja da dijete provodi previše vremena sjedeći, koristeći telefon u ”nepravilnom položaju”, ispred kompjutera ili pred knjigom učeći za školu, premalo vremena u prirodi i krećući se itd., želimo naglasiti da je skolioza mnogo više od ”nepravilnog sjedenja pred ekranom”. Voljeli bismo pomoći roditeljima da sami prepoznaju deformitet kod djece i educiramo ih o posljedicama ukoliko se ne djeluje na vrijeme te ukažemo na moguće tretmane i potaknemo njih i djecu da što prije krenu u rješavanje problema.

Dakle, znakovi skolioze kod djece su:

  1. Jedno rame je više od drugoga
  2. Jedna lopatica kao da je viša od druge
  3. Struk je popunjeniji na jednoj stran
  4. Dijete izgleda kao da se oslanja više na jednu nogu

Možete tražiti od djeteta da se bez majice nagne u pretklon i vidjeti postoje li neke nejednakosti na leđima.

Ukoliko uočite nešto ili više toga od navedenog potrebno je javiti se kako bi dijete bilo upućeno na daljnju obradu i kako bi se što ranije napravio plan terapije te s istom i krenulo.

Kod adolescenata skolioza može dugoročno uzrokovati bolove u leđima i stvoriti nepravilne obrasce pokreta. Asimetrično opterećenje na kralježnicu s vremenom, osim boli, može uzrokovati pritisak na diskove – a time i na živce – te se mogu pojaviti tome pripadajući simptomi. To nas podsjeća da je sve u čovjekovom tijelu međusobno povezano i jednako važno.

Često pitanje je smije li se dijete sa skoliozom baviti sportom koji voli?

Odgovor je naravno pozitivan, s time da bi uz redovan trening trebalo raditi i vježbe za ispravljanje skolioze. Skolioza predstavlja jedinstvene izazove za pacijente i terapeute. Od blage nelagode do velikih deformiteta, može imati važan utjecaj na kvalitetu života pojedinca. Unatoč tome, nova saznanja u terapeutskim istraživanjima rasvjetljavaju pojam tretmana skolioze u adolescenata. Istraživanja su pokazala da strukturirani program vježbanja iskrojen prema individualnim potrebama pojedinca može dovesti do poboljšanja skoliotične krivine, snage mišića i posturalne kontrole. Ciljajući na stabilizaciju core-a, fleksibilnost i propriocepciju terapeut može pomoći pacijentu da razvije bolju posturalnu naviku i smanji progresiju krivine.

Na kraju želimo naglasiti da nam je svima zajednički interes dobrobit djeteta pa je shodno tome važno educirati se o skoliozi i problematici koju za sobom povlači.