Naslovnica » Blog » Postpartum

Postpartum

Trudnoća i porod, sa svojim mnoštvom fizičkih i emocionalnih promjena, predstavljaju posebno putovanje za buduće majke.

Jedno od stanja kroz koje svaka žena prolazi nakon poroda je ujedno i tema ovog članka – postpartum. Ono nastupa odmah nakon poroda, a zahtjeva brigu za fizičku i emocionalnu dobrobit majke. Da bi se žena oporavila naglasak treba biti na:

  1. radu na mišićno koštanim promjenama
  2. rehabilitaciji zdjeličnog dna
  3. emocionalnom stanju
  4. povratku u aktivnosti svakodnevnog života.
U nastavku ćemo proći s vama kroz svaki korak te objasniti što vam se s tijelom događa i kako mi možemo pomoći.

Mišićno koštane promjene: Ovaj period donosi značajne promjene s obzirom na napor kroz koji tijelo prolazi za vrijeme poroda. Naš je zadatak raditi na vraćanju mišićne snage, stabilnosti i funkcionalnosti, posebno u abdominalnom i zdjeličnom djelu.

Rehabilitacija zdjeličnog dna: Žene nam se nerijetko javljaju s problemima u ovom području, a nastalima nakon poroda, kao što je na primjer inkontinencija. Mnoge osjećaju posljedice poroda godinama nakon. Kada prepoznamo problem rješavamo ga kroz PDTR i ciljane vježbe kako bi smanjili i otklonili simptome te eventualnu bol.

Jačanje core-a: Fizioterapija se fokusira na pravilne, ciljane vježbe te nam je zajednički cilj postepeni napredak, vraćanje kontrole i prevencija boli.

Rad na boli: Tehnike kao manualna terapija i DNS vježbe pomažu u tome da se bol postepeno smanjuje te da proces oporavka teče što lakše.

Emocionalno stanje:  Naš je cilj prepoznati vezu između emocionalnog i fizičkog zdravlja te sukladno s time omogućiti majci da izrazi brige, pružiti joj podršku i voditi ju kroz pristup koji obuhvaća njeno sveukupno zdravlje.

Postura: Ispravljanje posture također je važan dio rehabilitacije. Edukacija novih majki o načinu kako idealno podići bebu ili pozicioniranju tijekom hranjenja pomaže u prevenciji ozljede te reducira rizik od povećanja boli.

Povratak fizičkoj aktivnosti nakon poroda preporuča se svakoj ženi.

Često se susrećemo i sa ženama koje s nestrpljenjem čekaju povratak svojim starim aktivnostima te imaju veliku želju što prije fizički se oporaviti kako bi osnažile osjećaj sebe. Kada govorimo o povratku starim aktivnostima – pogotovo sportskim – važno je poznavati ženu, način na koji je rodila te realno i objektivno sagledati njezine individualne mogućnosti i potrebe. Rutina vježbanja mora biti prilagođena brzini oporavka jer to smanjuje rizik od nastanka novih ozljeda i produljenja oporavka od posljedica poroda.

Ovaj period zahtjeva sveobuhvatnu strategiju rješavanja problema. Adresiranjem fizičkih i emocionalnih aspekata fizioterapija postaje važna komponenta za uspješan oporavak majke u ovom izazovnom periodu života.

Za sve informacije i savjete o fizioterapijskom praćenju procesa postpartuma potražite stručnu pomoć našeg tima.