Inkontinencija je medicinski termin koji opisuje nemogućnost kontroliranja mokrenja ili defekacije.
Fizioterapija može biti korisna u liječenju inkontinencije jer može jačati mišiće dna zdjelice koji pomažu u održavanju kontrole nad mjehurom i crijevima.
Dno zdjelice, koje se sastoji od mišića i vezivnog tkiva, nosi velik dio tereta trbušnih i zdjeličnih organa. Strukturalna oslabljenost dna zdjelice, na primjer zbog mnogobrojnih porođaja, može dovesti do spuštanja zdjeličnih organa. Takvo spuštanje posebno se odražava na mjehur i maternicu. Spuštanje mjehura često je povezano s mokraćnom inkontinencijom, a spuštanje maternice može čak dovesti do izlaska (prolapsa) maternice iz vagine.
Zanimanja koja zahtijevaju često dizanje teških tereta povećavaju pritisak na mjehur i utječu na urinarnu inkontinenciju u oba spola. Dokazi također pokazuju da žene koje dugotrajno dižu teške terete imaju 9,6 puta veći rizik od razvoja prolapsa zdjeličnih organa. Prekomjerena tjelesna težina snažno je povezana sa simptomima urinarne inkontinencije u oba spola, a kod žena i s prolapsom zdjeličnih organa. To može biti zbog povećanog intraabdominalnog tlaka koji dodaje kompresiju mjehurića i pomicanje mokraćne cijevi. Kontinuirano slabljenje mišića dna zdjelice, opskrbe živcima i potpornih struktura doprinose neučinkovitoj funkciji.
Fizioterapeuti pristupaju liječenju inkontinencije na individualan način, prilagođavajući terapiju ovisno o specifičnim potrebama i vrsti inkontinencije kojom pacijent pati.
Evo nekoliko načina kako naši fizioterapeuti prilagođavaju terapiju:
- Fizioterapeut će prvo procijeniti tip inkontinencije pacijenta kao što su stresna inkontinencija, urge inkontinencija ili mješovita inkontinencija. Na temelju te dijagnoze, fizioterapeut će prilagoditi terapijski plan.
- Nakon provedene procjene terapeut će izraditi individualizirani program vježbi koji će ciljati specifične mišiće zdjelice koji su važni za kontrolu mjehura ili crijeva. Na primjer, za stresnu inkontinenciju fokus će biti na jačanju mišića zdjelice, dok za urge inkontinenciju mogu biti važne tehnike za kontrolu aktivnosti mjehura.
- Fizioterapeuti mogu kombinirati različite terapijske tehnike poput Kegelovih vježbi, biofeedback terapije, elektrostimulacije ili tehnika za posturalnu korekciju kako bi adresirali specifične uzroke inkontinencije kod pacijenta.
- Fizioterapeut će pratiti napredak pacijenta tijekom terapije i prilagođavati terapijski plan prema potrebi. Na temelju odgovora pacijenta i promjena u simptomima, terapija može biti modificirana radi postizanja optimalnih rezultata.
Kao i uvijek, obratite nam se s pitanjima koja s veseljem iščekujemo.