Skip to content
Naslovnica » Blog » Dijastaza

Dijastaza

Punim nazivom 'dijastaza rectus abdominisa' je stanje u kojem se trbušni mišići razdvajaju zbog rastezanja središnje tetive.

Ova pojava često zahvaća trudnice, ali može se pojaviti i kod muškaraca i kod žena u svim dobnim skupinama. Kod novorođenčadi, razdvajanje između m. rectus abdominisa (RA) može biti prirođeno, a uobičajeno je da se ispravi samo od sebe vremenom.

Dijastaza je prepoznata kao stanje koje se pojavljuje kod trudnih žena i u postpartumu što je objašnjeno kao širenje maternice unutar trbušne šupljine rastom djeteta. Tijekom trudnoće 33% žena prisutna je povećana intrarektusna udaljenost u drugom tromjesečju, a 100% ispitanih žena ima povećanu intrarektusnu udaljenost u trećem tromjesečju i po prilici do osmog tjedna nakon poroda.

Starenjem, posebno nakon ulaska u 40e godine, fluktuacija tjelesne mase prema pretilosti, weightlifting trening s pretjeranim povećanjem intraabdominalnog tlaka i smanjena mišićna aktivnost rizici su koji povećavaju vjerojatnost nastanka dijastaze.

Fizioterapija igra važnu ulogu u liječenju i ublažavanju simptoma dijastaze.

Prije početka fizioterapije, važno je napraviti detaljnu evaluaciju stanja dijastaze kako bi se odredio stupanj razdvajanja mišića. Trbušna kupola pored pupka tijekom kontrakcije rectus abdominisa se, obično iznad ili ispod pupka, povećava ukoliko je:

  • prevelik unutar trbušni tlak
  • prevelik napor utrošen u disanje
  • preteška tjelesna aktivnost

Također, pokazalo se kako visoku stopu dijastaze imaju osobe s uroginekološkim problemima pa drugi simptomi mogu uključivati:

  • stres
  • urinarnu inkontinenciju
  • fekalnu inkontinenciju
  • prolaps organa
Prolaps je stanje koje može nastati kod žena sa slabim zdjeličnim dnom.

Ovo se dogodi kada maternica, mjehur ili vrh vagine nisu u normalnoj poziciji i guraju se u vaginalni prostor. Ovakvo stanje uzrokuje bol i nelagodu, ali može biti poboljšano s vježbama za zdjelično dno i promjenom načina života. Mišići zdjeličnog dna se stežu kao mehanizam za zatvaranje cijevi od mokraćnog mjehura do izlaza (uretre), a slabost tih mišića može uzrokovati slučajno ispuštanje urina tijekom vježbanja, smijanja, kašljanja ili kihanja; osjećaj sile odlaska na wc ili ne stizanje do tamo na vrijeme, učestao osjećaj za mokrenjem, teško pražnjenje mokraćnog mjehura (isprekidano uriniranje, stati i krenuti nekoliko puta za redom) i crijeva, slučajno ispuštanje vjetrova.

Naš pristup dijastazi uključuje kombinaciju vježbi jačanja, vježbi istezanja, tehnika disanja i posturalnih korekcija.

Cilj je jačanje trbušnih mišića i potporna struktura kako bi se smanjio razmak između mišića i poboljšala funkcionalnost trbuha te zdjeličnog dna, ukoliko fizioterapeut procjeni da je potrebno. Individualni pristup terapiji je ključan budući svaki pacijent može imati specifične potrebe i ograničenja.

Za sve informacije i savjete o fizioterapijskom liječenju dijastaze rectus abdominisa, potražite stručnu pomoć našeg tima.